Sulkapalloliiton vuoden valinnat

Pelaaja

92 Pontus Jäntti
93 Jyri Aalto
94 Jyri Aalto
95 Robert Liljequist
96 Anu Weckström
97 Ilkka Nyqvist / Ville Kinnunen
98 Jyri Aalto
99 Anu Weckström
2000 Anu Weckström
2001 Anu Weckström
2002 Anu Weckström
2003 Anu Weckström
2004 Kasperi Salo
2005 Ville Lång
2006 Anu Nieminen
2007 Anu Nieminen
2008 Ville Lång
2009 Ville Lång
2010 Ville Lång
2011 Ville Lång
2012 Ville Lång
2013 Ville Lång
2014 Ville Lång
2015 Nanna Vainio

Juniori

92 Saara Hynninen
93 Antti Viitikko
94 Anu Weckström
95 Ville Kinnunen
96 Ville Kinnunen
97 Saara Hynninen
98 Maria Väisänen
99 Johan Uddfolk
2000 Tuomas Karhula/Petri Hyyryläinen
2001 Ville Lång
2002 Maria Väisänen ja Ville Lång
2003 Maria Väisänen ja Ville Lång
2004 Kasper Lehikoinen
2005 Kasper Lehikoinen
2006 Nanna Vainio
2007 Nanna Vainio
2008 Kasper Lehikoinen
2009 Kasper Lehikoinen
2010 Kasper Lehikoinen
2011 Iikka Heino ja Mathilda Lindholm
2012 Kalle Koljonen
2013 Kalle Koljonen
2014 Iikka Heino
2015 Anton Monnberg

Seniori

2004 Pontus Jäntti
2007 Yrjö Viitikko
2009 Wiola Renholm
2010 Heikki Väisänen
2011 Jyri Aalto
2012 Heikki Väisänen
2013 Carl-Johan Nybergh
2014 Heikki Väisänen
2015 Carl-Johan Nybergh

Vammaissulkapalloilija

2015 Markus Lehto

Valmentaja

92 Kristiina Danskanen
93 Pertti Sipinen
96 Sylvi Jormanainen
2001 Veli-Markus Melleri
2006 Lars Uhre
2007 Kristiina Danskanen
2008 Veli-Markus Melleri
2009 Saara Hynninen
2010 Kasperi Salo
2011 Christoffer Andersson
2012 Joonas Lepistö
2013 Elina Väisänen
2014 Timo Koljonen
2015 Pekka Sarasjärvi

Tuomari

2008 Eino Väisänen
2012 ylituomari Ari Vartiainen
2013 Eino Väisänen
2014 Ilkka Vainio

Ylituomari

2015 Ilkka Vainio

Seura

92 Tapion Sulka
94 LounaSulka
95 Paraisten Badminton
96 Östersundom IF
97 Ilomantsin Sulka
98 Sulkaset, Tampere
99 BC HanSu
2001 Puistolan Urheilijat / Sulkapallojaos
2003 HBC
2004 ESB
2005 Itä-Vantaan Urheilijat
2006 Östersundom IF
2010 Sulkapalloseura Clear
2011 KlaKi Sulka
2012 Jyväskylän Sulkapalloseura
2014 Helsingfors Badminton Club
2015 Tapion Sulka

Alue

2004 City-Sulka
2007 Pohjanmaan Sulkapalloilijat ry

Teko

94 Thomas Cup joukkueen pääsy finaaliin (8 parasta)
97 King-Sulan Mailapeliolympialaiset 5-6-vuotiaille
98 Finlandia Cupin voitto
99 Anu Weckströmin historiallinen PM hopea
2000 EM joukkueen nousu I-ryhmään
2001 Nuorten EM joukkueen nousu I-ryhmään
2002 FIC:n järjestelytoimikunnan puheenjohtajuus: Björn von Veh
2003 Nuorten EM joukkueen 4. sija
2004 3 pelaajaa Ateenan olympialaisissa
2005 Piia Kunnas ja Sylvi Jormanainen sekä TervaSulka
2006 Virtaa sulkapallosta -ohjaajakoulutuksen materiaali / Minna Kurkipuro
2008 Sulkis Road Show – Sylvi Jormanainen
2010 Vuoden valmentajakoulutus Tanskassa – Antti Rajasärkkä
2011 Talihalli – HBC ja Drive
2012  ESB – ensimmäiset Suomen mestaruudet
2013 Kesäkiertue – Reda Oulmane
2014 EMTC pronssi

Historiallinen teko

2011 Kasper Lehikoinen – toinen peräkkäinen JEM pronssi
2014  Syssyn 5. halli

Viestintäteko

2014 Bad Mama’s Kitchen -blogi
2015 Savossa Sulkaa -blogi / Ulla Santti

Viestivä Pelaaja

2014 Airi Mikkelä

Vapaaehtoinen

2012 Juhani Pippuri
2015 Maija ja Iiro Koivula

Seuravaikuttaja

2012 Jukka Rantanen

Kilpailu

97 Suomen Mestaruuskisa
2004 Tieto Enator – ”Kunnon sulkaa Tiedossa”
2007 FIJC / ESB:n kisaorganisaatio
2008 ÖIF Juniori Eliitti
2009 Espoo Women’s Open
2011Open Nordic Senior Championships – ESB järjestäjänä
2013 Open Nordic Para-Badminton Tournament – Kisakallion Urheiluopisto ja Riikka Sinkko
2015 Finnish International Championships 2015 – HBC järjestäjänä

Kouluttaja

2000 Ulla Toivonen ja Sylvi Jormanainen
2008 Kristiina Danskanen

Nuorisotapahtuma

2009 Junioreiden maakuntaottelu: Pohjanmaa – Pirkanmaa – Keski-Suomi
2010 Jyväskylän koulujenväliset kisat

Yrityskerho

2000 TietoEnator

Kunniakirja

2003 SSuL:n web-sivujen uudistustyö vetäjä: Olli Laine
2007 Rusan vaksit
2011 Saara Hynninen ja Sami Parikka – U-17 EM-valmentajat
2011 Ilkka Hellgren – EJC2011 pääsihteeri
2013 Joonas Puhakka – erinomaisesta valokuvaus- ja videotyöstä SM-kisoissa, Finnish Openissa ja muissa tapahtumissa
2013 SC Kokkola – SC Kokkolalla on ajantasaiset internetsivut, jotka pitävät sisällään tärkeät ja ajantasaiset tiedot harjoituksista, kilpailuista, liiton jakamista uutisista, Sukapallo-lehdestä ja kansainvälisistä videokanavista.
2013 Pekka Rantanen – Suomen sulkapallon uuden historian löytäminen

Pelipaikka

2004 Campo Sportcenter

Läpimurto

2009 Iikka Heino
2013 Anton Kaisti
2015 Kalle Koljonen

Nuorisotapahtuma

2009 Junioreiden maakuntaottelu
2010 Jyväskylän koulujenväliset kisat

Herrasmiespelaaja

2012 Oskari Saarinen

Yhteistyössä