Seuraedustusten muutokset 1.7.2018

Edustussääntöjen mukaiseen määräaikaan mennessä tulleet Seuraedustuksen muutoshakemukset julkaistaan tässä viestissä: Seuraedustuksen muutoshakemukset 20180701
Edustussäännön mukaan haetut siirrot tulee julkistaa kahden arkipäivän kuluessa toukokuun (ja/tai marraskuun) lopusta ja lähettää lisäksi vanhan seuran tiedossa olevaan sähköpostiosoitteeseen tiedoksi. Lähetys tapahtuu vielä tämän päivän kuluessa.

31.5.2018 jälkeen saapuvia hakemuksia ei säännöissä kuvattuja poikkeuksia lukuun ottamatta käsitellä ennen marraskuun loppua. Kesken kauden voimaan tuleviksi halutuissa sääntöjen mukaisissa muutoshakemuksissa on oltava mukana sääntöjen mukainen perustelu ilman eri pyyntöä. Muussa tapauksessa hakemuksen käsittely siirtyy myös marraskuulle.

Säännön mukaan vanhalla seuralla on tästä julkaisusta 10 päivää (15.6.2018 saakka) aikaa kommentoida siirtohakemusta lähettämällä sähköpostia Kilpailutoimintaryhmän sihteerille (ilkka.hellgren@sulkapallo.fi). Kommenttia _ei tarvitse_ lähettää jos siirto on OK.

Edustusoikeuden siirtymiseen eivät vaikuta mahdolliset pelaajan ja vanhan seuran väliset erimielisyydet, eikä SSuL osallistu millään tavalla niiden selvittelyyn. Eihän sellaisia erimielisyyksiä pidä ollakaan.

Varsinaiset siirrot järjestelmissä toteutetaan teknisesti ennen kauden 2018-2019 lisenssimyynnin alkua, joka tapahtuu 1.7.2018

Yhteistyössä