ESB:stä Tähtiseura

Tähtiseura on Olympiakomitean ja lajiliittojen uusi seurojen laatuohjelma. Sen tavoitteena on tukea suomalaisen urheilun keskeistä vahvuutta – seuratoimintaa. Tähtiseuramerkki on lupaus laadusta nykyisille ja uusille seuran jäsenille sekä heidän lähipiirilleen ja tukijoille. Tähtiseuramerkkiä on mahdollisuus hakea nykyään myös aikuisliikuntaan ja huippu-urheiluun.

Sulkapalloliiton koulutus- ja nuorisopäällikkö Tommi Saksa luovutti tähtiseuramerkin Espoon Sulkapallo-Badmintonille tiistaina 2.10.2018, kun Forever Matinkylässä oli hallin täydeltä minisulkispelaajia ja vähän isompiakin treenaajia. Merkin otti vastaan valmentaja Sami Parikka.

Näillä sanoilla merkki luovutettiin:

”ESB saavutti Nuoren Suomen sinettitunnuksen vuonna 2004. Olympiakomitean Tähtimerkki on osoitus laadukkaasta junioritoiminnasta. ESB:n toimintaa voi kuvata monipuoliseksi ja ammattitaitoiseksi. He järjestävät toimintaa aina Minisulkiksesta kansainvälisiin huippukisoihin asti. Sulkapalloliitto onnittelee lämpimästi ESB:tä tähtimerkin johdosta!”

Mitä hyötyä laatuohjelmasta on urheiluseuralle?

  • Yhteinen vahva brändi tuo esille seuran laadukkaan toiminnan​
  • Seura saa tukea seuran kehittämiseen, joka mahdollistaa entistä parempaa seuratoimintaa ​
  • Maksuton verkkopalvelu seurojen kehittämistyön tueksi, tietoa, viestintää, hyviä malleja, koulutusta​
  • Seuratoiminnan eri osa-alueiden tarkastelu yhtenä kokonaisuutena tukee ja helpottaa seuran työtä​
  • Helpottaa yhteistyötä ja verkostoitumista seurojen välillä sekä lajiliittojen että aluejärjestöjen kanssa​
  • Mahdollisuus tuoda seuran upeita toimintoja laajemmin näkyviksi ja parantaa imagoa​
  • Kannustaa toiminnan kehittämiseen muuttuvassa yhteiskunnassa

Haluatko hakea seurallesi Tähtiseuramerkkiä? Tutustu ohjeisiin täällä. 

Yhteistyössä