Seuraedustusten muutoshakemukset 1.7.2019

Määräaikaan mennessä saapuneet seuraedustusten muutoshakemukset julkaistaan edustussääntöjen mukaisesti tässä uutisessa. Seuraedustuksen muutoshakemukset 20190701

Pelaajan edustusoikeuden siirtäminen tai rekisteröinti

3.1 Pelaajan edustusoikeuden siirtämiseksi tulee täyttää virallinen hakemuslomake (http://www.sulkapallo.fi/ssul.php?sivu=liitto&alasivu=lomakkeet) ja maksaa hakemuksen käsittelymaksu. Lomake ja käsittelymaksun kuitti tulee toimittaa liiton toimistoon kirjeitse tai sähköpostitse.
3.2 Ulkomaalaisen pelaajan edustusoikeuden rekisteröimiseksi tulee täyttää virallinen hakemuslomake ja maksaa hakemuksen käsittelymaksu. Lomake ja käsittelymaksun kuitti tulee toimittaa liiton toimistoon kirjeitse tai sähköpostitse.
3.3 Jos edustusoikeuden siirtoilmoitus tai -hakemus tai rekisteröintihakemus sekä käsittelymaksun kuitti toimitetaan liiton toimistoon toukokuun loppuun mennessä, uusi edustusoikeus on voimassa 1.7. alkaen ja jos vastaava ilmoitus tai hakemus toimitetaan marraskuun loppuun mennessä, uusi oikeus on voimassa 1.1. alkaen.
3.4 Edustusoikeuksien siirtoilmoitukset ja -hakemukset sekä rekisteröintihakemukset julkaistaan liiton kotisivulla kohdassa ”Viimeisimmät uutiset” viimeistään kahden arkipäivän kuluessa touko- ja marraskuun lopusta. Liiton toimisto lähettää tiedon edustusoikeuden siirtohakemuksesta myös vanhan seuran sähköpostiosoitteeseen, mikäli sellainen on käytettävissä.
3.5 Vanhalla seuralla on oikeus kommentoida pelaajan edustusoikeuden siirtohakemusta 10 arkipäivän aikana edellisessä pykälässä mainitusta liiton nettijulkaisusta lähettämällä sähköpostia kilpailutoiminnasta vastaavan ryhmän sihteerille, jonka sähköpostiosoite julkaistaan siirtoilmoituksia ja -hakemuksia käsittelevien uutisten yhteydessä.
3.6 Edustusoikeuden siirtymiseen eivät vaikuta vanhan seuran ja pelaajan väliset mahdolliset erimielisyydet.
3.7 Kilpailutoiminnasta vastaava ryhmä päättää edustusoikeuksien siirroista ja rekisteröinneistä.

Osoitteeseen ilkka.hellgren@sulkapallo.fi voi siis kommentoida siirtoa jos siinä on jotain huomautettavaa. Kaikin puolin asiallisesta siirrosta/hakemuksesta ei kommenttia tule lähettää. Määräaika kommentoinnille on 18.6.2019.

Tietojärjestelmiin muutokset toteutetaan voimaantuleviksi 1.7.2019 alkaen viikon 26 aikana, eli ennen lisenssimyynnin alkamista kaudelle 2019-2020.

Kotimaisten pelaajien seuraedustuksen muutohakemukset 1.7.2019 toteutettavaksi
Nimi Luokka Vanha Seura Uusi Seura ID
Köngäs Mika V Espoon Sulkapallo-Badminton Badminton United 2667
Sinkko Riikka V Espoon Sulkapallo-Badminton Badminton United 2775
Nuorteva Tuomas V Helsingfors Badminton Club Badminton United 1367
Pyykönen Marko V Helsingfors Badminton Club Badminton United 1449
Viljakainen Matias V LOB-82 Sulkaset 5896
Isoperkkiö Jussi A Badminton United Espoon Sulkapallo-Badminton 4745
Valijani Pegah A Helsingfors Badminton Club Voittamisen Kulttuuri 8489
Holm Miikka-Matias A Porin Pyrintö Sulkapalloseura Clear 2674
Räisänen Perttu A Sulkaset Badminton United 6107
Ojala Emilia A Turun Sulka Raision Sulkapalloilijat 7565
Alho Toni A Willimiehen Sulka Sulkaset 3405
Hännikäinen Christian B Mansen Sulka Sulkaset 7051
Pirneskoski Mika C Helsingfors Badminton Club Voittamisen Kulttuuri 8445
Ikonen Iivari C Smash-Sulkis Suomen Sulkapallovalmentajat 8307
Gestranius Jenna C Turun Sulka BK Smash Åland 1316
15
Kauden aikana tehdyt sääntöjen mukaiset muutokset ja korjaukset 1.1.-31.5.2019
Nimi Luokka Vanha Seura Uusi Seura ID
Kilpi Justus V Tervasulka Espoon Sulkapallo-Badminton
Saksa Olli C Hämeenlinnan Sulkapallolijat Helsingin Yliopiston Sulkapalloyhdistys
Heikkilä Matias C Turun Sulka TVS-Sulka
Meuronen Paulli C Vaasan Sulkis Mansen Sulka
Pallonen Mari C Turun Sulka Badmintonklubben-84
5
Yhteistyössä