Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

Kategoria: Seurat

Tampere Sulkapallo-ranking, on patistanut sulkapallon harrastajia säännölliseen liikkumiseen jo 30 vuotta

Julkaistu:

”Miltä tuntuisi harrastaa sulkista kilpailumielessä, mutta silti huvikseen ja omien taitojen mukaisessa seurassa? Ja mitä jos vielä aikataulutkin saisi päättää pitkälti itse mutta tarpeen tullen löytyisi takamukselle potkijoita?”. Näin kysyttiin Aamulehden jutussa 27.2.2001, kun Tampere Sulkapallo-rankingin kahdeksas vuosi oli starttaamassa ja Aamulehti kiinnostui asiasta. Nyt vuodenvaihteessa ranking täytti sitten jo huimat 30 vuotta, pyörittyään tauotta jopa yli korona-ajan.

Taustaa

Syksyllä 1992 kaksi nuorta 24v pelaajanalkua, Riku Soininen ja Ossi Kalevo liittyivät Tamperelaisen sulkapalloseura Sulkaset:in jäseniksi. Yksi ensimmäisiä kysymyksiä Sulkaset ry:n taustavaikuttajiin silloin kuuluneelle Jorma ”Syssy” Syysjoelle Tampereen CityPelikaani –hallin kassan takana Finlaysonin tehdasalueella oli se, löytyykö meille vähemmän pelanneille harrastajille mitään kilpamuotoa kansallisten D-kisojen ja harrastekisojen lisäksi. Ei löytynyt, joten nuoret miehet lähtivät itse ideoimaan asiaa.

Ranking käynnistyi kesän 1993 jälkeen ensin Sulkaset:in sisäisenä pilottikokeiluna (Sulkaset-ranking) ja osoittauduttuaan toimivaksi konseptiksi, se päätettiin avata vuoden 1994 alussa kaikille halukkaille Tampereen seudulla. Pelaajamäärä nousi nopeasti noin sataan pelaajaan. Tähän päivään mennessä rankingissa on ollut mukana yhteensä jo lähes 2000 eri pelaajaa, osa yhden kierroksen, osa vuosia ja sitten yksi lajilegenda, Kari ”Pöllö” Hatanpää, jopa 30 vuotta, molemmissa pelimuodoissa. Juuri nyt kaksinpelaajia on mukana kahdeksassa tasolohkossa noin 80 ja nelinpelipareja kuudessa tasolohkossa noin 40, eikä peli-into tunnu laantuvan.

”Tampere-ranking on antanut Tampereen seudun aikuispelaajille mahdollisuuden pelata oman tasoisiaan vastustajia vastaan ja hyvän väylän tutustua uusiin pelaajiin. Lisäksi se on vuosittainen tulonlähde seuralle, ja yksi potentiaalinen kanava hankkia uusia jäseniä”, toteaa Sulkaset ry:n puheenjohtaja Pekka Saarinen. Väestömääriltään jatkuvasti kasvavalla Tampereen seudulla Tampere ranking tarjoaa helpon kanavan tutustua lajiin ja lajin harrastajiin ilman välitöntä pakkoa liittyä seuran jäseneksi.

Matka jatkuu Rikun ohjastamana…

Kun Ranking startattiin 1994 sillä oli heti pystyssä myös verkkosivut, koskapa Riku ja Ossi olivat siihen aikaan molemmat tietotekniikasta kiinnostuneita tutkijoita Tampereen teknillisellä korkeakoululla (TTKK, nyk. TTY). Sivut tehtiin sekä suomeksi että englanniksi. Sen seurauksena, tuolloin internetin alkuaikoina, ranking-sivut linkattiin pian jopa kansainvälisen sulkapalloliiton etusivulle esimerkkinä paikallisesta ranking-järjestelmästä. Hauskana lieveilmiönä sen vuoksi mukaan ilmoittautui alkuvuosina pelaajia ainakin USA:sta, Malesiasta ja Indonesiasta asti. Kun palauteviestissä sitten kerrottiin, että pelit pelataan Tampereen ympäristössä, saatiin hyvät naurut linjan molemmissa päissä.

Reilun kymmenen vuoden ranking-historian jälkeen Ossi vaihtoi sulkapalloseuraa ja homma jäi yksin Rikun käsiin. Hetken Riku mietti jaksaako suht työlästä hommaa pyörittää yksin, mutta lopulta löytyi ratkaisu, jossa seura lupasi hoitaa byrokraattiset talousasiat, kuten ranking-laskutuksen ja Riku jatkoi varsinaisen järjestelmän pyörittämistä yksin talkoo-meiningillä, eikä loppua ole näkynyt.

Miten kaikki oikein toimii? Järjestelmä pähkinänkuoressa

Ranking-järjestelmä toimii käytännössä niin, että kun pelaaja ilmoittautuu mukaan, tämä sijoitetaan oman aloitustasonsa mukaisesti lohkorakenteeseen. Ylimmässä lohkossa pelaa kilpatason pelaajia, alimmissa aloittelijoita ja siinä välillä sitten kaiken muun tasoisia pelaajia. Kussakin lohkossa on keskimäärin 10 pelaajaa (nelinpeleissä 7 joukkuetta). Vuodessa pelataan 2 kautta, kevätkausi sekä syyskausi ja kesällä pidetään taukoa (kesä-elokuu). Jokaisessa lohkossa pelataan yksinkertainen sarja ohjeellista (mutta joustavaa) aikataulua noudattaen. Kauden päättyessä 3 sarjataulukossa ylimmäksi sijoittunutta (nelureissa 2) nousee ylempään lohkoon ja 3 heikoiten sijoittunutta (nelureissa 2) putoaa alempaan. Näin oma taso löytyy nopeasti ja järjestelmä takaa tasaiset pelikaverit vuosiksi eteenpäin. Ranking-pelaajien ikähaitari on nuorista eläkeläisiin. Miehet ja naiset pelaavat samassa sarjassa.

Pelitahdin aktivoimiseksi, rankingin pitkäaikainen sponsori MarTekMan motivoi pelaajia tuotepalkinnoilla. Joka vuosi jakoon lähtee 2kpl Forzan mailoja (kaksinpelit) sekä 2 settiä pelipaitoja (nelinpelit) nopeimmin pelinsä hoitaneille. MarTekMan on ollut mukana ranking-sponsorina upeasti jo yli 10 vuotta, tarjoten lisäksi pelaajille erityisiä ranking-alennuksia sulkapallotuotteistaan.

Pelaajien kausikohtainen vaihtuvuus on n. 5-10%, muuttoliikkeen, loukkaantumisten yms. vuoksi. Riku itse pelasi ensimmäiset 20 vuotta kaikki kaksin- sekä nelinpelikaudet, kunnes polvi murtui kesken ranking-pelin lohkossa A ja paluu kaksinpeliin tapahtui vasta 10 vuotta myöhemmin lohkoon E, joka 10-vuoden pelitauon jälkeen oli ”rankingin isän” mielestä juuri sopiva polvivaivaiselle entiselle A-lohkon miehelle. E:ssä Riku onnistui taistelemaan syksyn mittaan lopulta 7 voittoa ja 3 tappiota, monen otteluista venyessä 3-eräiseksi. Siis juurikin sellaisia tasaisia pelejä, joita ranking-pelaajat kaipaavat.

Tinkimätön pelaajalegendakin joukkoon mahtuu, nimittäin Kari Hatanpää on uutterasti pelannut Tampere sulkapallorankingissa tammikuusta 1994 alkaen kaikki kaudet niin kaksin- kuin nelinpeleissäkin, ilman ainoatakaan väliin jäänyttä. Vuosikymmenten myötä hän ollut mukana lähes kaikilla tasoilla sekä kaksin että nelinpeleissä. Itse asiassa Kari oli mukana jo Sulkaset-rankingin ”pilottikauden” syksyllä 1993, joten pitkä ranking-ura on kestänyt jo 30,5 vuotta. Karin pelit jatkuvat yhä tänäkin keväänä kaksinpelin H-lohkossa H ja nelinpelin F-lohkossa.

Näin Tampere sulkapallorankingin dinosaurus, Kari Hatanpää muistelee alkuaikoja

Kun tämä sulkapalloranking oli alkamassa ja Riku kyseli halukkuuttani osallistua, olin tietysti innolla lähdössä mukaan. Olinhan kolmisen vuotta aiemmin lopullisesti antanut sieluni sulkapallolle, takana taisi olla jo pari harrastekisaakin. Enpä tuolloin vielä tiennyt, mihin kaikkeen lupaukseni johtaa.

Hyvin muistan Tampere sulkapalloranking-taipaleen alun ottelutkin: lohkoni ensimmäinen ottelu jatkopalloineen (vanhalla pistelaskutavalla) oli äärimmäisen tiukka kolmieräinen, johon tunnin vuoro niukasti riitti ja jonka kyllä lopulta hävisin. Eipä silti harmittanut, sillä ottelu oli tasainen ja molemmat olivat antaneet kaikkensa. Intoa rankingeihin riitti, sillä samalla viikolla muistan pelanneeni jo seuraavan pelin, joka oli vielä ensimmäistäkin tiukempi. Nyt varattu tunnin vuoro ei edes riittänyt. Puolentoista tunnin ja kolmen tiukan jatkopalloerän jälkeen voittaja oli lopulta selvillä ja minulla taskussani ensimmäinen ranking-voitto.

Satojen pelattujen pelien lisäksi tässä sulkapallo-rankingissa on minusta hienointa ollut lämmin yhteisöllisyys ja kierrosten myötä aina uusiin pelaajiin tutustuminen. Tämä on tuonut kaikille uusia pelaajatuttavuuksia ja ystävyyssuhteita. Tosissaan pelataan vaan ei vakavissaan.”

TILASTOA

Tampere rankingissä on pelattu 30 vuoden aikana n. 30.000 kaksinpeliottelua sekä n. 6500 nelinpeliä, liikuttaen lähes kahtatuhatta alueen harrastajaa. Ranking on tuona aikana tuottanut osallistumismaksujen muodossa mukavasti tuloja seuran toiminnan tukemiseen ja lisäksi välillisesti tuloja alueen halleille pelivuorojen varausmaksuina. Pelaajille ranking tuottaa liikunnan iloa rakkaan lajin parissa, mutta lisäksi myös runsaasti uusia samanhenkisiä ystäviä. Moni vasta paikkakunnalle muuttanut onkin kokenut rankingin mainioina keinoina integroitua uuteen asuinympäristöön.

Pelit jatkuvat. 31. vuosi on juuri startattu osoitteessa https://sulkaset.fi/TBR

Pöllö, Riku ja Marko

Teksti: Riku Soininen (pieniä päivityksiä 7.2.2024 klo 12:04)

--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---

[Toim huom]

Muita vastaavia tai lähes vastaavia matalan tason ranking- tai aluekilpailuita aloittaville, osin myös kokeneille, kilpailijoille löytyy nopealla etsinnällä ainakin:

Louna-Sulan aluekilpailut junioreille
PohSun aluekilpailut junioreille
Cityjunnusulkis pk-seudulla, junioreille
Pirkanmaalla Timatticup junioreille

Pääkaupunkiseudun Sulkisliiga aikuisille
Kilosport Sulkisliiga (Kaarina) aikuisille
JySS Buugi Championship (Jyväskylä) ranking

Muitakin tärppejä löytyy mutta aktiivisuudesta ei saa helposti varmuutta. Jos joku ranking tai liiga jäi pois (kuten todennäköistä), voi itsensä ilmiantaa osoitteeseen kilpailut@sulkapallo.fi