Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

Kategoria: Tulokset

Nuorten ja senioreiden SM 2023

Julkaistu:

Kun nuorten SM-kisojen 2023 miesten kaksinpeli 19 -luokan loppuottelu päättyi, vaipui voittaja Kaiwen Li, HBC, kentälle uupuneena. Voimia olivat kuluttaneet päivän kaksi kolme-eräistä ottelua. Ensin välierässä kakkossijoitettua TS:n Oliver OIdorffia vastaan - se päättyi Lille 23-21, 11-21, 21-19 – ja nyt kovatahtinen loppuottelu kolmessa erässä.

Edellisen kauden kisoissa viime syksynä Kaiwen Li putosi avausottelussaan ja nytkin hän oli sijoittamaton noustessaan loppuotteluun toista finaalin ensikertalaista, Söderkulla Sulkapallo-Badmintonin Alvar Melleriä vastaan. Loppuottelu oli hyvävauhtista peliä, jossa pallo pysyi jatkuvasti matalana. Takavuosien ”shakkipelisiirtelystä” oltiin kaukana. Lin voittoluvut 17-21,21-15, 21-17.

Naisten kaksinpeli 19 –luokan ykkössijoitettu ja puolustava mestari Nella Nyqvist vetäytyi kisasta. Se oli harmi, sillä olisi ollut kiinnostavaa nähdä hänen ottelunsa Tapion Sulan Petra Saarnivaaraa vastaan. Hän nimittäin voitti luokan erätappioitta. Petran peliotteita oli ilo seurata. Nopeutta ja voimaa tuntuu tulevan koko ajan lisää eikä peliajatustakaan tarvitse kritisoida. Loppuottelussa Petra löi ESB:n Aino Övermarkin vakuuttavasti 21-6, 21-15.

Nuorten luokkien voitot jakautuivat neljän seuran kesken, kun Badminton Unitedin Alvar Melleri/Aksel Aalto voittivat MN-19:n, Espoon Sulkapallo-Badmintonin Aino Övermark/Oona Tapola NN-19:n ja Alvar Melleri/Oona Tapola SN-19:n. Jos huomioidaan myös hopeamitalit, ei piiri paljon laajene. Mukaan tulevat Paraisten Badminton Anton Blomqvistin hopealla MN-19:ssä ja Sulkasetin Ria Tuominen hopealla SN-19:ssä. Joten mitalit jakaantuivat kuuden seuran kesken.

Tällä kertaa ei kenestäkään tullut kolmoisvoittajaa, mutta Alvar Melleri voitti kaksi kultaa ja hopean, Oona Tapola kaksi kultaa ja Kaiwen Li kullan ja kaksi hopeaa. Onneksi olkoon kaikille mitalisteille!

Perkisestä historiallinen mestari

Ensi kertaa pelattiin 80-luokkaa, kun sekä miesten kaksinpeliin että nelinpeliin saatiin sääntöjen määräämä osallistujajoukko. Se merkitsi, että seniorisulkapalloa pelattiin peräti kymmenessä ikäluokassa. Melkoinen harppaus takavuosien yhden ikäluokan kisoista.

MK-80:n ensimmäiseen voittoon kimmersi Pajamäen Sulan Osmo Perkinen, joka kolmen hengen poolin ratkaisuottelussa löi niukasti vanhan kiistakumppaninsa ja seuratoverinsa Rene Wikgrenin 18-21, 23-21, 21-16. Osmon droppipeli on tunnetusti myrkkyä muille senioreille. Mutta ponnistelemaan joutui Osmokin: ”Kyllä Renen kanssa saa tsempata. Nyt on jalat kipeät”, huokaili mies kisojen jälkeen maanantaina.

Mainittakoon historiallisen luokan kolmaskin lenkki. Hän oli Kaj Lohman, Badminton United. MN-80:ssa hänkin pääsi voiton makuun, kun Rene Wikgrenin parina voitti luokan. Osmo Perkinen ja SST:n Reijo Lahtinen tulivat hopealle.

Enemmän kuin ylivoimaa

Etukäteen senioriluokan ylivoimaisesti kiinnostavimpana otteluna pidin ESB:n Heikki Väisäsen ja Badminton Unitedin Jyri Aallon kohtaamista MK-50:n ensimmäisellä(!) kierroksella. Olihan molemmilla vyöllään melkoisia menestystarinoita senioriluokissa(kin).

Muttah, kuten Päätalo sanoo. Toisin kävi. Aalto oli ylivoimainen. Aivan ensimmäisen erän alkupalloissa Väisänen löi kämmentakanurkasta erittäin tarkan ja nopean dropin ristiin poikki kentän. Selvä voittolyönti! Väisäsen kannalta valitettavasti paikalle ennätti Aalto vankassa tasapainossa ja nosti kauniin verkkodropin palautukseksi. Väisänen jäi metrien päähän. Ja niin hän jäi kuvaannollisesti jatkossakin: 10-21, 8-21. Loppuottelussa ESB:n Tuomo Kajava ei päässyt lähemmäs: 11-21, 11-21.

Aalto, 53, on säilyttänyt vahvan fyysisen kunnon. Sitäkin voi ihailla, mutta hän erottui seniorijoukossa omaan luokkaansa lyönnillään. Sen ajoitus, rentous ja laajakaarisuus ovat hämmästyttävän lähellä hänen parhaiden aikojensa lyöntiä: nyt ikäluokassaan maailmanluokan tasoa.

Kolmessa pelaamassaan luokassa Aalto tuntui pelaavan enimmäkseen ”pintakaasulla”. Silti erääkään ei lipsahtanut. Kukaan ei ollut edes lähellä. Lähimmäksi pääsivät SN-50:ssä loppuottelussa ESB:n Tuomo Kajava/Tiuku Helin: kummassakin erässä 12 pistettä. Luokan Aalto voitti BadU:n Sari Roivaisen ja SN-45:n BadU:n Katja Närkiö-Sillanpään kanssa.

Erikoista menestystä niitti HBC:n Carl-Johan Nybergh, 75. Hän pelasi ikäluokkaansa alemmassa kaksinpelissä ja nelinpelissä - parinaan veljensä Lasse - ja saavutti molemmissa kultaa. Se lienee ensimmäinen tai ainakin ensimmäisiä kertoja, kun joku tällaiseen pystyy.

Kullanhuuhdonnan tilastoja

Jyri Aallon ura senioriluokassa on yhtä pitkä kuin Olkoluoto 3:n ydinvoimalahanke. Kumpikin käynnistyi 2005. Ero on vain siinä, että Aallosta on saatu koko ajan ”tehoja irti”, kun taas Olkiluoto…

Aalto pelasi nyt 19. kerran peräkkäin senioreiden SM-kisoissa. Tulos: 43 osallistumista ja 43 kultaa. Eli ei yhtään tappiota! Näillä lukemilla hän on tilastojen kärjessä. Toisena voitoissa on ESB:n Kari Laakso 40 kullalla. Nyt tuli yksi lisää Wiola Renholmin, HBC, kanssa SN-75:ssä.

Seuroista senioreiden kultamitaleja voitti eniten Badminton United viemällä neljä kokonaista ja neljä jaettua, toisena Helsingfors Badminton Club 3+4 ja kolmantena kuopiolainen Savon Sulka(!) 3+2. Niiden takana tilasto näytti seuraavalta:

Hämeenlinnan Sulkapalloilijat 2+2

Espoon Sulkapallo-Badminton 2+1

Tapion Sulka 1+3

Kauhavan Wisa 2+0

Lahti-Sulkkis 1+2

Pajamäen Sulka 1+1

Kaarinan Sulka 1+0

Sjundeå Badminton 1+0

Fiskars Tennisklubb, Jyväskylän Sulkapalloseura, Klaki Sulka, Savonlinnan Sulkapalloseura, Keravan Vipsu ja Willimiehen Sulka, Lappeenranta kukin voitti yhden jaetun kullan. Voitot jakautuivat 17 seuran kesken.

Lopuksi hatunnosto Suomen Sulkapallotuomarit ja Toimihenkilöt –seuralle kisan vetämisestä. Seuralla on jo pitkä kokemus ja ennen kaikkea sillä on riveissään tietojenkäsittelyn ammattilaisia, jotka pystyvät ohjelmat hallitsemaan. Mutta työtä se teettää. Onkin kyseenalaista, kumpiako kisoissa tapahtui enemmän: kentillä osumia palloon vai kilpailunjohdon tietokoneilla hiirien klikkauksia. Pitkä urakka, mutta hyvin meni!

Tuomo Tennilä

Kunniapuheenjohtaja

Suomen Sulkapalloliitto ry