Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

Kategoria: Henkilöt

Johanna Segercrantz-Lindholmille ensimmäinen Sulkapallon taustavoima- palkinto

Julkaistu:

Tämän vuoden Urheilugaalassa Taustavoima – palkintoluokka on uudistettu erikoispalkintoluokaksi. Jokaisella urheilun lajiliitolla on mahdollisuus nimetä henkilö palkinnon saajaksi. Taustavoima palkinnolla muistetaan lajin pitkäaikaista toimijaa, jonka panos on ollut poikkeuksellisen merkittävä, ja joka on suurella lajisydämellään ollut mukana pitkäaikaisessa kehittämisessä. Taustavoima palkinnon saaja voi olla seuratoimija tai hän on voinut toimia vuosien aikana monessa eri roolissa lajin parissa.

Sulkapallon vuoden 2022 Taustavoima-palkinnon saaja on Johanna Segercrantz-Lindholm.

Johannalla on vierähtänyt sulkapallon parissa jo useampi vuosikymmen ja hänen koko perheellään on pitkät perinteet lajin parissa monessa sukupolvessa. Kysyttäessä sulkapalloilun merkitystä Johannalle, hän kertoo sen olevan elämäntapa. Hän on saanut tarkastella lajia monesta näkökulmasta – kilpaurheilijana, valmentajana, seuratoimijana ja äitinä lasten harrastusten kautta.

Johanna on ollut korvaamaton voima omassa seurassaan Helsingfors Badminton Clubissa, hän mainitsee yhtenä innostuksen lähteenään seuran vahvan yhteisön ja ystävät. HBC:n kunniapuheenjohtaja Peter Bruunin analyysi Johannan panoksesta seuratoimijana ei jätä kylmäksi: ”Helpompi olisi kertoa, mitä hän ei ole tehnyt – sillä hän on toiminut seurassa pitkään ja merkittävästi vienyt lajia, sekä seuran toimintaa eteenpäin omalla panoksellaan.”

”Johanna on ollut korvaamaton apu mm. liiton huipputapahtumissa jo pitkään ja hänen panoksensa näkyi erityisesti 2021, kun järjestimme poikkeusoloissa sekä EM- että MM-kilpailut. Oli kyseessä sitten SM- tai MM-kilpailu, Johanna on aina ilmoittautunut ensimmäisten joukossa vapaaehtoiseksi, hänen kokemuksensa ja positiivinen luonteensa ovat kullanarvoisia kisajärjestäjien kannalta.”, toteaa sulkapalloliiton toiminnanjohtaja Ville Valorinta

Liiton henkilökunta ja hallitus kiittävät lämpimästi Johanna Segercrantz-Lindholmia kaikesta sulkapallon hyväksi tehdystä työstä ja onnittelevat hienosta palkinnosta!