Kategoria: Seurat
JySS Mehiläinen Cup toi parasulkapallon Jyväskylään – yhdenvertaisuus näkyi käytännössä
Julkaistu:Jyväskylän Sulkapalloseuran järjestämä JySS Mehiläinen Cup pelattiin lauantaina 25.4. Jyväskylän Monitoimitalolla. Kymmenen kertaa vuodessa järjestettävä turnaus sai tällä kertaa uuden, merkittävän lisän, kun mukana olivat ensimmäistä kertaa myös parasulkapalloluokat.
Tapahtuma tarjosi ainutlaatuisen mahdollisuuden nähdä parasulkapalloa kilpailutasolla. Otteluissa nähtiin monipuolisia pelityylejä, teknistä osaamista ja lajin vaativuutta pyörätuoliluokissa. Katsojille ja turnaukseen osallistuneille pelaajille avautui konkreettinen kuva siitä, kuinka fyysisesti vaativasta urheilusta parasulkapallossa on kyse.
VALANOS -hanke tuo yhdenvertaisuutta seuratoimintaan
Jyväskylän Sulkapalloseura on mukana OKM:n rahoittamassa ja Suomen Sulkapalloliiton koordinoimassa VALANOS-hankkeessa (Vammaisten lasten ja nuorten osallisuus sulkapallon seuratoiminnassa), jonka tavoitteet näkyivät vahvasti myös JySS Mehiläinen Cupissa.

Opetus- ja kulttuuriministeriön rahoittama hanke jatkuu vuoden 2026 loppuun asti. Sen keskeisinä tavoitteina ovat:
- Tasa-arvoisen ja yhdenvertaisen seuratoiminnan edistäminen
- Parapelaajien määrän kasvattaminen avoimessa seuratoiminnassa
- Erityisesti vammaisten lasten ja nuorten integroiminen osaksi seurojen arkea
Hankkeen toimenpiteisiin kuuluvat muun muassa koulutukset seuroille ja valmentajille, parasulkapallon kokeilutapahtumat sekä seuroille suunnattu parasulkapallokäsikirja. Lisäksi rakennetaan valtakunnallista verkostoa, jonka avulla tavoitetaan soveltavan liikunnan kohderyhmiä entistä paremmin.
Pilottiseurat kehitystyön ytimessä
VALANOS-hankkeessa toimii viisi pilottiseuraa eri puolilta Suomea:
- Badminton United (Vantaa ja Helsinki)
- Jyväskylän Sulkapalloseura (Jyväskylä)
- Mansen Sulka (Tampere)
- Tervasulka (Oulu)
- TVS-sulka (Turku)
Seurojen kanssa kehitetään alueellista parasulkapallotoimintaa ja luodaan uusia harrastamisen polkuja erityisesti lapsille ja nuorille.
JySS Mehiläinen Cup toimi erinomaisena esimerkkinä siitä, miten yhdenvertaisuus voi toteutua käytännössä seuratoiminnassa. Parasulkapallon tuominen osaksi perinteistä kilpailutapahtumaa madaltaa kynnystä osallistua ja lisää lajin näkyvyyttä.
VALANOS-hanke jatkuu aktiivisena vuoden loppuun saakka.
Ota yhteyttä ja tule mukaan!
Sulkapalloliitto kannustaa seuroja ja toimijoita mukaan edistämään yhdenvertaista seuratoimintaa.
Lisätiedot:
Niko Halminen
hankekoordinaattori
niko.halminen@sulkapallo.fi
040 531 3631
Seuraa myös Sulkapalloliiton ja pilottiseurojen kanavia pysyäksesi ajan tasalla hankkeen etenemisestä.
Kuva: Marko Puhakka
Teksti: Marko Puhakka ja Sulkapalloliitto