Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

Kategoria: Seurat

Liitto ja Badminton United yhteistyöhön seurakehityksessä

Julkaistu:

Sulkapalloliiton toimintaa ja strategiaa ohjaavat päätavoitteet ovat seurojen jäsenmäärän kasvu ja kansainvälinen menestys.

Liitto tukee seurojen kasvutavoitteen toteutumista lajimarkkinoinnin (ml. huipputapahtumat kuten Sudirman Cup) ja seurojen käyttöön tarkoitettujen palveluiden (esim. Girlminton & Coach Tour) muodossa, mutta kasvun aikaansaamiseksi seurojen pitää aktiivisesti haluta kasvaa, hyödyntää em. liiton palveluita sekä tehdä päivittäisessä työssä kasvua tuottavia toimenpiteitä. Seuroissa on paljon lajiosaamista ja täyspäiväisiä valmennuksen huippuammattilaisia, mutta tällä hetkellä Suomessa ei ole yhtään sulkapalloseuraa, jolla olisi täyspäiväisesti johtamiseen, kehittämiseen ja kasvuun keskittyvä toiminnanjohtaja.

Liitto haluaa auttaa seuroja kasvun johtamisessa ja liittohallitus myönsi liiton toiminnanjohtajalle ja viestintä- ja kehityspäällikölle sivutoimiluvan työskennellä kauden 2022-23 loppuun asti yhden tai useamman seuran palveluksessa johtamassa ja kasvattamassa seuraa. Valittavan seuran tai seurojen kriteerit olivat halu ja tavoite kasvaa, mahdollisuus kasvaa välittömästi (mm. kenttäkapasiteetti ja valmennusresurssit) sekä riittävät taloudelliset resurssit maksaa pilottiajalta palkkaa ja tehdä pilotin jälkeen pysyvät rekrytoinnit kasvun jatkumisen turvaamiseksi.

Tämä mahdollisuus esiteltiin suurimmille seuroille maaliskuussa järjestetyssä workshopissa ja mikään workshopiin osallistuneista seuroista ei vastustanut tätä mallia. Badminton United oli halukas tarttumaan tähän mahdollisuuteen saman tien ja toiminnanjohtaja ja viestintä- ja kehityspäällikkö ovat jo aloittaneet oman työnsä ohella työt BadUn kasvupolun rakentamiseksi.

Liittohallituksen puheenjohtaja Tytti Saarinen: ”Kasvu on välttämättömyys, jos haluamme kehittää rakasta lajiamme ja varmistaa liiton ja seurojen toimintaedellytykset myös tulevaisuudessa. Nyt käynnistetyssä pilotissa saadaan myös liiton puolelle arvokasta kokemusta ja tietoa seurojen päivittäisestä elämästä ja siihen liittyvistä tarpeista ja haasteista. Kaikki tässä pilottihankkeessa syntyvät innovaatiot tulevat myös liiton ja siten koko seurakentän käyttöön, joten tässä rakennetaan BadUn kasvun ohella kasvun edellytyksiä myös muille seuroille”.