Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

Kategoria: Seurat

Puheenjohtajat: ESB:n ja BadUn yhdistyminen veisi sulkapallon seuratoiminnan uudelle tasolle

Julkaistu:

Käsillä on suomalaisen sulkapallon historiassa monumentaalinen hetki. Espoon Sulkapallo-Badmintonin ja Badminton Unitedin mahdollinen seurayhdistyminen siirtyy jäsenten päätettäväksi parin viikon kuluessa.

Yhdistymisen myötä syntyisi Suomen ylivoimaisesti suurin sulkapalloseura, jolla olisi toimintaa koko pääkaupunkiseudulla. Vaikuttava jäsenmäärä mahdollistaisi myös entistä paremmat seurapalvelut ja -edut jäsenistölle.

-Sain ESB:n johdettavakseni vuoden 2017 alusta. Nämä kuusi vuotta ovat minulle opettaneet, miten tyypilliset ”suuret” pääkaupunkiseudun seurat toimivat. Tänä aikana seuran toiminnan kasvua on haettu ilman, että sitä suuremmin on tapahtunut. Kysyntää seuran palveluille kuitenkin selkeästi olisi. Tämä todistettiin viimeksi, kun saimme Eetu Heinon kolmanneksi päätoimiseksi valmentajaksi ja toiminnan suunnan näyttäjäksi syyskaudelle 2020, ja saimme siinä yhteydessä selkeästi lisättyä tarjontaa, jolle myös löytyi ostajia — uusia ja olemassa olevista jäseniä, Espoon Sulkapallo- Badmintonin puheenjohtaja Matti Mäenpää taustoittaa.

-Mutta vapaaehtoisvoimin toimivan seurajohdon koordinoima kasvu on ollut vaikea tie. Nyt BadU:n kanssa yhdistyessä voimme asettaa kasvua johtamaan asialle omistautuvan työntekijän. Kasvun lisäksi toinen suuri motivaatio minulle on saada valmentajille ja ohjaajille hyvä ja turvallinen työpaikka, jota ei johdeta pelkästään vapaaehtoisvoimin. Voisiko sulkapalloseura olla jokin päivä korkealla Paras Työpaikka -kilpailussa? Ehkä absurdi ajatus vielä tässä vaiheessa, mutta voitaisiin sitä kohti kuitenkin tähdätä! Hän päättää.

Yhdistynyt seura tarjoaisi jatkossa toimintaa kuudessa eri toimipisteessä (Rajakylän Tenniskeskus, Talihalli, Ruskeasuon liikuntahalli, Vuosaaren Urheilutalo, Forever Matinkylä ja Badminton Procenter Meilahti).

-Seurat ovat olemassa jäseniään varten. Laadukas palvelu vaatii ammattimaista toimintaa. Sulkapallossa tämä tarkoittaa lisää ryhmiä ja useampina päivinä kaiken tasoisille pelaajille, laadukkaita harjoituspaikkoja sekä ammattitaitoista valmennusta ja seuran johtamista. Toisin sanoen kaikille, iästä ja tasosta riippumatta, mahdollisuutta elinikäiseen harrastukseen hyvässä seurassa. Olen vakuuttunut, että yhdistyminen kahden mahtiseuran välillä palvelee niin molempien seurojen jäseniä kuin koko suomalaista sulkapalloa, Badminton Unitedin puheenjohtaja Mika Eriksson kertoo.

ESB:n ja BadUn hallitukset ovat käyneet yhteisiä keskusteluja aiheesta viime keväästä lähtien ja huolellisen pohdinnan perusteella molempien seurojen hallitusten tavoitteena on seurojen yhdistyminen vuoden 2022 loppuun mennessä Suomen ylivoimaisesti suurimmaksi ja vahvimmin kehittyväksi sulkapalloseuraksi. Myös Sulkapalloliitto antaa tukensa hankkeelle ja on ollut mukana sen suunnittelussa, sillä isot ja ammattimaisesti johdetut seuratoimijat tuovat lajiin kasvua ja näkyvyyttä sekä houkuttelevat lisää kumppaneita, joten BadU:n ja ESB:n yhdistyminen palvelisi sitä kautta myös koko lajiyhteisöä.

Molemmat seurat ovat selvinneet koronan aiheuttamista haasteista toiminnalle verrattain hyvin ja niiden taloudellinen tilanne on nykyiselläänkin hyvä, mutta edellytykset merkittävään kasvuun on havaittu rajallisiksi. Sen sijaan yhdistämällä seurat saadaan muodostettua tuhannen jäsenen suuruusluokassa oleva iso ja tehokas toimija, jolla on riittävät resurssit panostaa johtamiseen ja sitä kautta kasvuun ja jäsenten parempaan palvelemiseen. Toisaalta yhdistymisestä ei ole tunnistettu mitään merkittäviä negatiivisia piirteitä.

Seuran nimi olisi yhdistymisen myötä Badminton United, nimi joka symboloi yhtenäisyyttä, yhdistymistä ja yhdessä tekemistä. Tämän nimen alle tulisivat jatkossa myös muut mahdolliset uudet yhdistymiset ja laajentumiset uusillakin paikkakunnilla.

Yhdistymisen toteutuminen on seurojen jäsenten päätös. Yhdistyminen tarkoittaa sekä BadUssa että ESB:ssä sääntöjen muuttamista ja ESB:n nykyisten sääntöjen mukaan seuran sääntöjen muuttaminen vaatii hyväksynnän kahdessa eri kokouksessa, joiden välillä täytyy olla vähintään kuukausi. ESB:n 20.10. järjestettävä kokous on näistä ensimmäinen ja mikäli sääntömuutokset siellä hyväksytään, toiset kokoukset järjestetään 24.11. Nämä ovat samalla myös ESB:n ja BadUn sääntömääräiset jäsenkokoukset.


Lisätietoja:
Matti Mäenpää, ESB, hallituksen pj, 040 504 1182, matti@esb.fi
Mika Eriksson, BadU, hallituksen pj, 040 343 3352, puheenjohtaja@badmintonunited.fi
Ville Valorinta, Sulkapalloliiton tj, 040 565 5412, ville.valorinta@sulkapallo.fi